Zarządzanie czynnikami środowiskowymi, społecznymi oraz dotyczącymi ładu korporacyjnego oraz ich raportowanie.

Rozwiązania

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o naszych rozwiązaniach, usługach, czy doświadczeniach - zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Raportowanie ESG

Szkolenie Analiza podwójnej istotności

Kompleksowo przygotowujemy firmy do wdrożenia standardów zrównoważonego rozwoju oraz przeprowadzamy raportowanie ESG, w tym raportowanie niefinansowe. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twoją organizację w spełnieniu wymogów regulacyjnych oraz oczekiwań interesariuszy.

Kompleksowe wsparcie w raportowaniu ESG i wdrażaniu zrównoważonego rozwoju

Wychodząc naprzeciw wymaganiom regulacyjnym, takim jak Dyrektywa CSRD, standardy ESRS czy polskie przepisy o rachunkowości oraz wobec rosnących oczekiwań interesariuszy w zakresie raportowania ESG oferujemy naszym Klientom kompleksowe wsparcie podczas całego procesu wdrażania zrównoważonego rozwoju aż po wygenerowanie gotowego raportu. Zapewniamy, że dzięki naszemu wsparciu merytorycznemu, szkoleniom i oferowanemu rozwiązaniu informatycznemu nasi Klienci będą mogli spełnić wymagania prawne oraz sprostać oczekiwaniom swoich inwestorów.

Dla kogo?

  • Dla dużych firm zobowiązanych do raportowania według dyrektywy CSRD (i wcześniej NFRD);
  • Dla firm, które dbają o swoje relacje z interesariuszami, chcą sprostać ich oczekiwaniom i budować silną pozycję na rynku;
  • Dla każdej organizacji, która chce prowadzić działalność w zgodzie ze standardami zrównoważonego rozwoju.

Korzyści dla firm

Wdrożenie raportowania ESG to nie tylko spełnienie obowiązków prawnych, ale także szereg wymiernych korzyści dla przedsiębiorstw. Firmy, które podejmują działania zgodne z zasadami raportowania niefinansowego, zyskują przewagę konkurencyjną, lepszy dostęp do finansowania oraz większe zaufanie interesariuszy. Inwestorzy coraz częściej analizują wskaźniki ESG przed podjęciem decyzji biznesowych, dlatego transparentność w tym zakresie może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie firmy na rynku. Dodatkowo odpowiedzialne podejście do środowiska i społeczeństwa pomaga minimalizować ryzyka prawne oraz operacyjne, jednocześnie zwiększając efektywność wewnętrznych procesów.

Zakres oferowanego wsparcia

Ogólna analiza

Przy wdrażaniu raportowania ESG przeprowadzamy badanie wstępne, mające na celu ocenę aktualnego statusu, procesów i procedur, polityk czy inwestycji w organizacji, które mają wpływ na obszary zrównoważonego rozwoju zwieńczone raportem. Dzięki temu identyfikujemy kluczowe obszary wymagające optymalizacji oraz dostosowania do obowiązujących regulacji.

Ocena podwójnej istotności

Raportowanie ESG i analiza podwójnej istotności opiera się na zbadaniu wpływu działalności firmy na środowisko i społeczeństwo oraz wpływu aspektów środowiskowych i społecznych na firmę i jej sytuację finansową. Pozwala to na wyodrębnienie najważniejszych czynników strategicznych oraz wskazanie kierunków dalszego działania.

Weryfikacja zgodności i analiza luk

W ramach systemu ESG zweryfikujemy prawidłowe wdrożenie wszystkich regulacji i norm prawnych w ramach zrównoważonego rozwoju oraz pomożemy w dopracowaniu dokumentacji. Nasze działania obejmują także rekomendacje dotyczące uzupełnienia ewentualnych braków i wzmocnienia systemu zarządzania zgodnością.

Przygotowanie do raportowania

Proces raportowania ESG opieramy na zebranych danych i źródłach, które zostaną dopasowane do standardów związanych z raportowaniem niefinansowym oraz raportowaniem śladu węglowego. Raportowanie opieramy na dopasowanych do klienta rozwiązaniach informatycznych. Wspieramy organizacje w budowie raportu, tak aby spełniał on zarówno wymogi formalne, jak i oczekiwania interesariuszy.

Kompleksowe przygotowanie do procesu raportowania ESG

  • Audyt wstępny i strategia ESG
  • Przygotowanie dokumentacji
  • Zbieranie danych
  • Opracowanie raportu ESG

Zapytaj o ofertę!

ESG i zrównoważony rozwój – jak oprogramowanie pomaga w raportowaniu środowiskowym – zapis webinaru

Raportowanie ESG. Standard ESRS w praktyce. Część 1 – zapis webinaru

Ekrany przykładowych rozwiązań.

Envizi - baza danych ESG

Wybierz ofertę dla siebie

Czy Twoja firma jest na początku przygotowań do raportowania ESG i nie wiesz, od czego zacząć? Lub szukasz wsparcia przy zbieraniu danych, wyliczaniu śladu węglowego i nie wiesz jakie narzędzie informatyczne najlepiej spełni Twoje wymagania?

Sprawdź, jaki system do raportowania ESG będzie dla Ciebie najlepszy.

Raportowanie ESG za 2024 r.

Oferta przeznaczona dla dużych firm giełdowych zobowiązanych do raportowania według standardów CSRD i ESRS oraz raportujących już według Dyrektywy NFRD. Oferujemy wsparcie merytoryczne lub indywidualnie dopasowane do potrzeb rozwiązania informatyczne.

Zobacz więcej!

Raportowanie ESG za 2025 r.

Oferta przeznaczona dla dużych firm zobowiązanych do raportowania według standardów CSRD i ESRS, które dopiero rozpoczynają przygotowania do ESG. Oferujemy kompleksowe przygotowanie do raportowania niefinansowego oraz indywidualnie dopasowane do potrzeb rozwiązania informatyczne.

Zobacz więcej!

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat raportowania ESG i doradztwa w tym zakresie skontaktuj się z nami drogą mailową info@cogit.pl lub zadzwoń pod numer telefonu +48 22 496 60 00.

Każda strategia ESG wymaga czasu, dlatego warto zacząć przygotowania już teraz. Niezależnie od tego, czy Twoja firma potrzebuje systemu do raportowania ESG, wsparcia merytorycznego czy optymalizacji strategii zrównoważonego rozwoju – jesteśmy gotowi pomóc. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak skutecznie spełnić wymagania regulacyjne i budować przewagę konkurencyjną poprzez raportowanie ESG. Nasze rozwiązania są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej organizacji, co pozwala na efektywne zarządzanie i osiąganie lepszych wyników biznesowych.

Materiały dodatkowe

ESG i zrównoważony rozwój – jak oprogramowanie pomaga w raportowaniu środowiskowym

Od 2023 roku wszystkie spółki notowane na GPW będą miały obowiązek składania niefinansowego raportu ESG, a w kolejnych latach obowiązek ten obejmie kolejne spółki. Kiedy: 8 grudnia 2022 w godzinach 10:00-11:00.Zapraszamy na webinarium, podczas którego skupimy się na obszarze wpływu na środowisko (E), obliczeniach związanych z emisją i ich raportowaniu. Do tego …

Czytaj więcej (7 min)
Envizi ESG artykuł

Raportowanie zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem ENVIZI od IBM

Raportowanie ESG – temat do tej pory traktowany po macoszemu w wielu organizacjach, zaczyna nabierać tempa i zyskuje na znaczeniu. Z jednej strony to wymóg prawny – na ten moment dla największych graczy, z drugiej wymaganie rynkowe, które pozwala na zachowanie przewagi konkurencyjnej. Jak najlepiej wesprzeć raportowanie ESG w twojej …

Czytaj więcej (7 min)
Kongres ESG

III Kongres ESG

Serdecznie zapraszamy na III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, który odbędzie się 31 stycznia 2024 roku w Warszawie w Centralnym Domu Technologii, jak również będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych on-line. Wątkiem przewodnim tego wydarzenia będą przemiany społeczne i relacje pracodawców z pracownikami. Kongres to platforma dialogu dla …

Czytaj więcej (7 min)

Sygnalista w firmie – kto to jest i jak nim zostać?

Sygnalista to niezwykle ważna osoba dbająca o etykę i transparentność w organizacji. Odpowiada za zgłaszanie nieprawidłowości, które mogą negatywnie wpływać na działalność przedsiębiorstwa, jego pracowników lub środowisko zewnętrzne. Jak zostać sygnalistą? W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe informacje, które wyjaśnią, kto to jest sygnalista, jakie wymagania musi spełniać oraz jakie korzyści i wyzwania wiążą się z pełnieniem tej funkcji.

Czytaj więcej (5 min)

Czym jest whistleblowing? Na czym polega procedura ochrony sygnalistów?

Whistleblowing, czyli sygnalizowanie nieprawidłowości, jest procesem zgłaszania przez pracowników, byłych pracowników lub osoby z otoczenia organizacji, wszelkich działań, które stanowią naruszenie prawa lub stanowią zagrożenie dla porządku publicznego. 

Czytaj więcej (5 min)

Compliance – co to jest i jak wygląda wdrożenie w firmie?

Compliance, znane również jako zarządzanie zgodnością, to proces zapewniania, że organizacje działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, regulacjami, standardami branżowymi oraz wewnętrznymi politykami i procedurami.

Czytaj więcej (4 min)